Sepet: 0 ürün
Toplam : 0,00 TL
Sepetiniz Boş
güncelle
SATIN AL

Ocakbaşı Sohbeti

P Y
Satış fiyatı 6,00 TL
Açıklama

“Dünyada yaratıklar arasında en seçkini insanlardır. Ancak, insan bu şerefi, Tanrıya olan inanç sadakatini gösterir ve Tanrı yolunda olan görevini yerine getirirse kazanır. Yoksa Tanrı yolundan sapıp kendi nefsani duygularına kapılırsa hayvandan farksız olur, hatta bazı hallerde hayvandan alçak olur.

Bu gün ilim ve fen her sahada ilerlediği ve her çeşit kolaylık insanların hizmetinde olduğu halde, yine de hiçbir yerde huzur yoktur. Bunun nedenleri üzerinde düşünürken, tek eksiğin, insanlardaki Tanrı inancı olduğu gerçeğini fark edebiliriz.

İnsan iki unsurdan meydana gelir. Ruh ve madde. Bugün insanların çoğu, mutluluğu maddiyatta aramakta ve kendilerini meydana getiren ikinci unsuru göz ardı etmekteler. Oysa ki, insanın gerçek varlığı ruhanidir. Ruh Tanrısal ışıklarla aydınlanırsa ona maddiyatta da kılavuz olur.

İnsanların artık şu gerçeği fark etme zamanı gelmiştir ki, çağın araç zenginliği, Tanrısal prensiplerle beraber olursa, ancak o zaman insanlık aleminde görülmemiş bir huzur açığa çıkabilir. Çünkü, ancak Kadiri Mutlak olan Tanrı sevgisidir ki, insanları, her kötülükten alıkoyar ve bütün insanların birbirlerini sevmelerini, birbirlerine yardımcı olmalarını sağlar ve yeryüzünde birliğin oluşmasını başarılı kılar.

Tanrıyı tanımak ve O’nun sevgisini kazanmak, yalnız O’nun elçileri aracılığı ile mümkündür. Aracı olan bu elçileri tanımak ise, O’nun katından inen ayetleri okuyup, üzerinde düşünüp, araştırmakla mümkün olur.
Geçmiş dinlerin ayetlerinin insanlar tarafından değişik tefsir ve tabirleri, o dinleri, birbirine zıt olan tarikatlara ayırmıştır. Aynı şekilde gelecek zuhuru belirten ayetleri de kendi kısa görüşlerine göre tefsir ederek, insanları Tanrı yolundan uzaklaştırıp, birbirine düşürmüşlerdir. Geçmiş dinlere bir göz atıldığında: Yahudi “Benim dinim son dindir” demiştir. Hıristiyan ve İslâm ümmeti de aynı yanılgıya düşmüşlerdir.”

Kitap bazı konuları Bahai bakışı ile irdelemektedir.